Krótko. Jasno. Konkretnie.
O tym jak zostać Policjantem.

Szkoła Policyjna w Szczytnie (WSPOL) - czy po jej ukończeniu zostaniesz policjantem?

Szkoła Policyjna w Szczytnie (WSPOL) - czy po jej ukończeniu zostaniesz policjantem?

Wiele osób, które dopiero zaczynają myśleć o pracy w Policji poważnie, zaczyna zastanawiać się, czy jest jakaś szkoła policyjna, po której zostaje się policjantem. Postaramy się teraz rozwiać wszelkie wątpliwości na temat Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 r.

Informacje Szkoły Policji
18 mar 2017

Wiele osób, które dopiero zaczynają myśleć o pracy w Policji poważnie, zaczyna zastanawiać się, czy jest jakaś szkoła policyjna, po której zostaje się policjantem.

Postaramy się teraz rozwiać wszelkie wątpliwości na temat Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Czy po Szkole Policji w Szczytnie (WSPol) bądź innej szkole policyjnej zostaje się policjantem?

Niestety - aby zostać Policjantem jest tylko jedna droga, taka sama dla każdego, zwykła rekrutacja 'z ulicy'. Aby zostać policjantem należy przejść zwykłą rekrutację do Policji - a więc testy takie jak: test wiedzy ogólnej, test sprawności fizycznej, multiselect oraz rozmowę kwalifikacyjną. Jest również możliwość starania się o przyjęcie na kierunek "Nauka o Policji na WSPol". Po jego ukończeniu otrzymasz stopień w korpusie oficerów młodszych. Jest to najszybsza droga awansu w polskiej Policji. Dostanie się na ten kierunek również wiąże się z przejściem zwykłego procesu rekrutacji do Policji. Więcej o tym w dalszej części artykułu.


Co dają studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie?

Zatem, skoro po szkole Policji w Szczytnie (WSPol) nie zostaje się policjantem, to co daje wykształcenie zdobyte w tej placówce? 

Przede wszystkim, mogą się w niej kształcić policjanci w służbie stałej, którzy dostaną zgodę od Komendanta na podjęcie nauki. Dzięki temu, po ukończeniu szkoły, mogą awansować do korpusu oficerów młodszych oraz wyżej. 

W szkole są również prowadzone kursy podstawowe dla nowo przyjętych funkcjonariuszy

Co w takim razie z cywilami, którzy się tam uczą? Korzyści wynikające z nauki w WSPol będąc cywilem, to min.:

  • obycie się z tematem służby w Policji
  • sprawdzenie się - czy na pewno nadajesz się do Policji, czy chcesz to robić
  • punkty preferencyjne w rekrutacji do Policji (tylko po ukończeniu studiów)
  • wykształcenie, które może przydać się również w innych branżach, np. ochroniarskiej
  • jeśli przyjmiesz się po studiach do Policji to w przyszłości masz możliwość awansu na stopień oficerski (to wiąże się z odpowiednio dużym stażem służby)

Jeśli chodzi o punkty preferencyjne, to sprawa wygląda następująco:

"Kandydatowi do służby w Policji przyznaje się dodatkowo punkty za preferencje w zakresie wykształcenia, według schematu:

  • wykształcenie średnie (ukończenie liceum ogólnokształcącego lub technikum w klasie, w której nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania  - 7 punktów
  • Tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny - 7 punktów
  • Tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny - 8 punktów

A więc, po 3 latach nauki w WSPol dostaniesz 7 punktów preferencyjnych.To, czy punkty preferencyjne będą istotne w procesie rekrutacji zależy od ilości chętnych na jedno miejsce. Jeśli jest bardzo duże zainteresowanie pracą w Policji okazuje się, że po danym naborze ilość osób z pozytywnym orzeczeniem jest większa, niż liczba miejsc w ośrodkach szkoleniowych. W takiej sytuacji na kurs podstawowy wysyłane są osoby, które mają najwięcej punktów zdobytych w rekrutacji (według listy rankingowej). Jeśli nie udało się załapać na szkolenie (więcej chętnych z pozytywnie ukończonym naborem niż miejsc w ośrodkach szkoleniowych)- Twoje punkty ważne są przez rok - przeskakujesz na listę rankingową kolejnego naboru, licząc, że tym razem będzie mniej chętnych lub będą mieli mniej punktów od Ciebie.

Należy jednak przekalkulować, czy warto poświęcać 3 lata na naukę jeśli zależy Ci głównie na punktach preferencyjnych. Punkty można zdobyć również w inny sposób. Wolny czas możesz poświęcić na poprawę swojej sprawności fizycznej (w rok solidnych treningów na pewno uda się poprawić wynik testu sprawności fizycznej o więcej niż 7 punktów)

Jak wyglądają studia i jak dostać się do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie?

W WSPol możesz studiować takie kierunki jak: Kryminologia, Bezpieczeństwo wewnętrzne oraz Nauka o Policji. Dwa pierwsze odbywają się zarówno w trybie stacjonarnym (pon-pt) jak i niestacjonarnym (sob-ndz). Kierunek "Nauka o Policji" odbywa się wyłącznie w trybie stacjonarnym, jest on przeznaczony dla nowo-przyjętych funkcjonariuszy, którzy wyrazili chęć ukończenia 4 letnich studiów zakończonych egzaminem oficerskim.

Studia I stopnia na kierunkach "Kryminologia" oraz "Bezpieczeństwo wewnętrzne" trwają 6 semestrów, decydując się na tryb niestacjonarny kosztują ok. 2000zł/semestr. Studia II stopnia na tych kierunkach trwają 4 semestry.

Nauka o Policji – studia trwają 4 lata. Na kierunek może dostać się osoba, która pozytywnie przeszła nabór do Policji i znajduję się na liście kandydatów do służby oraz złożyła oświadczenie o chęci rozpoczęcia studiów na tym kierunku. Ukończenie umożliwi przystąpienie do egzaminu oficerskiego, którego zdanie pozwoli na mianowanie na pierwszy stopień oficerski w korpusie oficerów młodszych policji. O przyjęciu decyduje łączna liczba punktów uzyskanych za przedmioty: j.polski – obowiązkowo, Historia, Geografia, Matematyka, WOS, Fizyka, Chemia, Biologia – jeden przedmiot do wyboru. Studia prowadzone są w formie stacjonarnej-skoszarowanej (studenci są już funkcjonariuszami Policji).

Więcej o kierunku "Nauka o Policji" opisaliśmy w osobnym artykule: Nauka o Policji WSPol.

Bezpieczeństwo wewnętrzne - to studia I oraz II stopnia. Zajęcia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Uczyć może się osoba cywilna oraz funkcjonariusz lub pracownik Policji. O przyjęciu decyduje łączna liczba punktów uzyskanych za przedmioty: j.polski – obowiązkowo; Historia, Geografia, Matematyka, WOS – jeden przedmiot do wyboru.

Kryminologia – studia I i II stopnia. Stacjonarne i niestacjonarne. Studia może podjąć osoba cywilna oraz funkcjonariusz lub pracownik Policji. Na pierwszym stopniu nauka trwa 3 lata. J.polski - obowiązkowy. Do wyboru jeden przedmiot: Fizyka lub Historia lub Matematyka lub WOS albo Biologia.

Chcesz wystartować w rekrutacji do Policji?

Specjalnie dla osób chcących przygotować się do testów w trakcie rekrutacji do Policji przygotowaliśmy pakiet kursów. Ich przerobienie przygotuje Cię do rekrutacji oraz zwiększy Twoje szanse na jej pomyślne przejście. Zapoznaj się z kursami przygotowującymi do rekrutacji do Policji.