Krótko. Jasno. Konkretnie.
O tym jak zostać Policjantem.

Szkoła Policyjna w Szczytnie (WSPOL) - czy po jej ukończeniu zostaniesz policjantem?

Szkoła Policyjna w Szczytnie (WSPOL) - czy po jej ukończeniu zostaniesz policjantem?

Wiele osób, które dopiero zaczynają myśleć o pracy w Policji poważnie, zaczyna zastanawiać się, czy jest jakaś szkoła policyjna, po której zostaje się policjantem. Postaramy się teraz rozwiać wszelkie wątpliwości na temat Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Informacje
18 mar 2017

Wiele osób, które dopiero zaczynają myśleć o pracy w Policji poważnie, zaczyna zastanawiać się, czy jest jakaś szkoła policyjna, po której zostaje się policjantem.

Postaramy się teraz rozwiać wszelkie wątpliwości na temat Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Czy po WSPOL bądź innej szkole policyjnej zostaje się policjantem?

Niestety - aby zostać Policjantem jest tylko jedna droga, taka sama dla każdego, zwykła rekrutacja 'z ulicy'. Kiedyś, kilka lat temu, było tak, że po WSPOL był przydział do służby, lecz od dłuższego czasu już tak nie jest. Co prawda taki system w Polsce nadal występuje, np. w PSP (Szkoła Główna Służby Pożarniczej) czy w szkołach wojskowych jak np. WAT czy Dęblin, do tych szkół kandydują cywile, przechodząc rekrutację na warunkach danej szkoły. Osoby, którym uda się dostać, uczą się w danej szkole kilka lat, by po jej ukończeniu dostać promocję oficerską. Niestety, w Policji taka droga nie jest możliwa. Aby zostać policjantem należy przejść zwykłą rekrutację do Policji - a więc testy takie jak: test wiedzy ogólnej, test sprawności fizycznej, multiselect oraz rozmowę kwalifikacyjną. Jest również możliwość starania się o przyjęcie na kierunek "Nauka o Policji na WSPol".


Co dają studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie?

Zatem, skoro po WSPOL nie zostaje się policjantem, to po co właściwie jest ta szkoła? Co ona daje? 

Przede wszystkim, mogą się w niej kształcić Policjanci w służbie stałej, którzy dostaną zgodę od Komendanta na podjęcie nauki. Dzięki temu, po ukończeniu szkoły, mogą awansować do korpusu oficerów młodszych oraz wyżej. 

Co w takim razie z cywilami, którzy się tam uczą? Korzyści wynikające z nauki w WSPOL będąc cywilem, to min.:

 • obycie się z tematem służby w Policji
 • sprawdzenie się - czy na pewno nadajesz się do Policji, czy chcesz to robić
 • punkty preferencyjne w rekrutacji do Policji (tylko po ukończeniu studiów)
 • wykształcenie, które może przydać się również w innych branżach, np. ochroniarskiej.

Jeśli chodzi o punkty preferencyjne, to sprawa wygląda następująco:

"Kandydatowi do służby w Policji przyznaje się dodatkowo punkty za preferencje w zakresie wykształcenia, według schematu:

 • wykształcenie średnie (ukończenie liceum ogólnokształcącego lub technikum w klasie, w której nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania  - 4 punkty
 • wykształcenie wyższe (licencjat, inżynier) - 4 punkty
 • wykształcenie wyższe  (mgr lub równorzędne) - 6 punktów
 • wykształcenie wyższe  (mgr lub równorzędne) o kierunku przydatnym dla służby w Policji
  (prawo, administracja, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne) - 8 punktów"

A więc, po 3 latach nauki w WSPOL dostaniesz 4 punkty preferencyjne, jeśli jednak postanowisz kształcić się dalej, możesz uzyskać aż 8 punktów preferencyjnych, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Często o 'dostaniu się lub nie' decydują dosłownie punkciki, biorąc pod uwagę ilość chętnych, to każdy punkt więcej przesuwa Cię o wiele oczek w rankingu wyżej, zwiększając Twoją szansę.

Jeśli nie chce Ci się uczyć, bądź masz już wykształcenie zdobyte na innych studiach, możesz startować w rekrutacji do Policji nie zawracając sobie głowy szkołą w Szczytnie. Może jednak okazać się, że nie uda Ci się dostać do Policji za pierwszym razem. Wtedy, jeśli sytuacja życiowa Ci na to pozwala, oraz - jeśli naprawdę bardzo zależy CI na pracy w Policji, możesz rozpocząć naukę w WSPOL.  W tym samym czasie możesz startować w rekrutacji do Policji co roku - jeśli się dostaniesz, wtedy rzucisz szkołę. Wiedz, że możesz wtedy wypaść pozytywnie w oczach psychologów w czasie rekrutacji. Widać, że Ci zależy, nie zrażasz się porażką, uczysz się w kierunku przydatnym w Policji. Ponadto - skoro studiujesz na WSPOL, masz do czynienia z tematem służby i mimo to nie zrażasz się, co również daje Ci duży +. Warto tutaj również dodać, że będąc już w służbie, bardzo trudno jest otrzymać od Komendanta zgodę na podjęcie nauki w WSPOL, dlatego, jeśli marzy Ci się kariera, warto zastanowić się nad tym wyborem. 

Jak wyglądają studia i jak dostać się do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie?

W WSPOL możesz studiować takie kierunki jak: Zarządzanie, Kryminologia, Bezpieczeństwo wewnętrzne. Zarówno w trybie stacjonarnym (pon-pt) jak i niestacjonarnym (sob-ndz).

Studia II stopnia są prowadzone tylko w kierunku Bezpieczeństwa wewnętrznego. 

Studia trwają 6 semestrów, decydując się na tryb niestacjonarny kosztują ok. 2000zł/semestr.

Aby dostać się do WSPOL należy mieć maturę z wymaganych przedmiotów, na kierunki bezpieczeństwo wewnętrzne oraz zarządzanie są to:

 1. j. polski
 2. j. obcy nowożytny
 3. geografia lub historia lub matematyka lub wiedza o społeczeństwie

Na kryminologię:

 1. j. polski
 2. j. obcy nowożytny
 3. fizyka lub historia lub matematyka lub wiedza o społeczeństwie lub biologia

Dla matury podstawowej jest przelicznik 1% = 1pkt, natomiast dla rozszerzonej 1% = 1,5pkt.

Czy dużo należy uzyskać punktów, by się dostać? W tej chwili szkoły mundurowe są mniej oblegane, niż w ubiegłych latach, nie ma aż tak wielu chętnych, a progi nie są bardzo wysokie. By dostać się nie trzeba zaliczać żadnych testów sprawnościowych ani egzaminów wstępnych (chyba, że masz zagraniczną maturę). Więcej informacji na temat rekrutacji poznasz na stronie internetowej WSPOL.


Zobacz również nowy artykuł na blogu:

Nauka o Policji w WSPol