Krótko. Jasno. Konkretnie.
O tym jak zostać Policjantem.

Nauka o Policji w WSPol w 2023 - co musisz wiedzieć?

Nauka o Policji w WSPol w 2023 - co musisz wiedzieć?

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (WSPol) od 2019 roku rusza nowy kierunek studiów oficerskich, który skierowany jest do osób posiadających maturę. Studia będą trwały cztery lata, a po ich ukończeniu absolwent uzyska stopień podkomisarza Policji, a więc najniższy stopień korpusu oficerów. Rekrutacja na kierunek „Nauka o Policji” wystartuje w maju i potrwa do sierpnia. Przewidziano 120 miejsc.

Informacje Szkoły Policji
6 lut 2020

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie (WSPol) od 2019 roku ruszył nowy kierunek studiów oficerskich, który skierowany jest do osób posiadających maturę. Studia będą trwały cztery lata, a po ich ukończeniu absolwent uzyska stopień podkomisarza Policji, a więc najniższy stopień korpusu oficerów. Rekrutacja na kierunek „Nauka o Policji” w 2023 wystartuje w lipcu i potrwa do września. Przewidziano 120 miejsc.

Jak dostać się do WSPol na kierunek Nauka o Policji?

Aby dostać się do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na kierunek "Nauka o Policji" w 2023 r. należy spełnić kilka warunków.

Po pierwsze trzeba posiadać zaliczony egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych, tj. j. polskiego oraz j. nowożytnego oraz jednego z przedmiotów dodatkowych: historii/geografii/matematyki/wiedzy o społeczeństwie/fizyki/chemii/biologii.

Po drugie, należy przejść pomyślnie rekrutację do Policji jak każda osoba chcąca zostać policjantem. W czasie rekrutacji kandydat składa oświadczenie woli dotyczące uczestnictwa w rekrutacji na studia w WSPol.

Komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji przekazuje do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wykaz zawierający dane kandydatów, którzy zakończyli postępowanie kwalifikacyjne do służby w Policji (dobór) i złożyli oświadczenie dotyczące uczestnictwa w rekrutacji na studia na kierunku Nauka o Policji w terminie do 31 sierpnia 2023 r.

Dalszym etapem jest rekrutacja na studia Nauka o Policji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. 

O kolejności przyjmowania kandydatów na pierwszy rok studiów Nauka o Policji w ramach limitów miejsc przyznanych komendom wojewódzkim Policji (każdemu województwu przyznano limit miejsc, wprost proporcjonalnie do liczebności danego garnizonu) decyduje łączna liczba punktów uzyskanych w postępowaniu rekrutacyjnym na studia na podstawie konkursu świadectw maturalnych (wyników egzaminu maturalnego). To znaczy, że w każdym województwie osobno przeprowadzany jest konkurs matur i najlepsi z danego województwa zakwalifikują się.

Może więc wystąpić sytuacja, w której np. osoby z województwa z dużą ilością chętnych nie dostaną się mimo, że mają więcej punktów od osób, które dostaną się startując w innym województwie, gdzie liczba chętnych była mniejsza.

Punkty przeliczane są w następujący sposób:

  • matura podstawowa 1%=1pkt, 
  • matura rozszerzona 1%=1.5 pkt.

Punktowane są dwa obowiązkowe przedmioty, tj. j. polski, j. nowożytny oraz jeden wybrany przed kandydata z przedmiotów dodatkowych:  historia/geografia/matematyka/wiedza o społeczeństwie/fizyka/chemia/biologia.

Wyniki z etapu naboru do Policji nie są brane pod uwagę w czasie rekrutacji na studia. 

W przypadku rezygnacji kandydata, skierowana zostaje kolejna osoba z rezerwowych list rankingowych poszczególnych komend wojewódzkich Policji.

Kandydaci, którym szczęście nie dopisze i nie zostaną skierowani na studia będą potraktowani jak pozostali kandydaci po ukończonym naborze.

Warto wspomnieć, że:

  • Laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego są przyjmowani na studia na zasadach określonych przez Senat WSPol
  • Kandydaci legitymujący się dyplomem IB (International Baccalaureate) uzyskanym w ramach programu Matury Międzynarodowej lub dyplomem EB (European Baccalaureate) uzyskanym w ramach programu Matury Europejskiej z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu do wyboru, określonego w załączniku nr 2 do uchwały, otrzymują maksymalną liczbę punktów możliwych do uzyskania w ramach postępowania rekrutacyjnego
  • W postępowaniu rekrutacyjnym nie uwzględnia się certyfikatów językowych


WSPol - "Nauka o Policji" - progi punktowe

W każdym garnizonie liczba chętnych na studia oraz przydział miejsc różni się, więc progi punktowe są bardzo zróżnicowane. Jeśli w danym roku garnizon ma wielu chętnych, lecz liczba miejsc jest niewielka, wtedy próg jest wysoki. Zdarza się, że liczba chętnych z danego garnizonu jest mniejsza niż liczba przydzielonych dla niego miejsc. W takiej sytuacji "konkurs matur" nie jest przeprowadzany - dostaje się każdy niezależnie od wyniku.
Dla garnizonu Komenda Stołeczna Policji próg w 2019 roku wynosił tylko 86 pkt, w 2020 roku były to 224 punkty, w 2021 roku próg wynosił 150 punktów.
KWP Białystok odpowiednio: 143,5 pkt; 247 pkt; 240 pkt,
KWP Bydgoszcz odpowiednio: 252 pkt; brak kandydatów w 2020 roku; 170 pkt,
KWP Gdańsk odpowiednio: 113 pkt; 188 pkt; 229,5 pkt,
KWP Gorzów Wielkopolski odpowiednio: 203 pkt; 244 pkt; 245,5 pkt,
KWP Katowice odpowiednio: 235 pkt; 230 pkt; 150 pkt,
KWP Kielce odpowiednio: 183 pkt; 120 pkt; 195 pkt,
KWP Kraków odpowiednio: 132 pkt; 206 pkt; 161 pkt,
KWP Lublin odpowiednio: 99 pkt; 147 pkt; 277 pkt,
KWP Łódź odpowiednio: 107 pkt; 134 pkt; 129 pkt,
KWP Olsztyn odpowiednio: 113,5 pkt; 234,5 pkt; 236 pkt,
KWP Opole odpowiednio: 226,5 pkt; 179 pkt; 165 pkt,
KWP Poznań odpowiednio: 164 pkt; 175 pkt; 166 pkt,
KWP Radom odpowiednio: 90 pkt; 182 pkt; 111 pkt,
KWP Rzeszów odpowiednio: 137 pkt; 156 pkt; 127 pkt,
KWP Szczecin odpowiednio: 179 pkt; 174 pkt; 156 pkt,
KWP Wrocław odpowiednio: 129 pkt; 189 pkt; 100,5 pkt.

Podsumowując

W zależności od garnizonu w różnych latach rekrutacji progi, które nalezało osiągnąć aby dostać się na studia różniły się znacznie. Biorąc to pod uwagę nie należy skreślać swoich szans mając stosunkowo niski wynik z matury. Osoba, która ma dobre wyniki również nie powinna czuć się zbyt pewnie, gdyż w danym garnizonie próg może być wyjątkowo wysoki.

Jak będą przebiegać studia w Wyższej Szkole Policji w Szcztnie na kierunku "Nauka o Policji"?

Studia mają charakter stacjonarny, w systemie skoszarowanym. Studenci tego kierunku będą już policjantami, czyli otrzymają w trakcie studiów pensję, darmowe zakwaterowanie, mundur i wyżywienie przez cały okres ich trwania. Skoszarowanie wiąże się oczywiście z koniecznością otrzymania przepustki, aby móc opuścić teren szkoły.

Ze strony internetowej Policji dowiadujemy się: 

"W trakcie pierwszego roku studiów studenci uzyskają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu szkolenia zawodowego podstawowego. Studenci będą realizować także praktyki zawodowe w jednostkach terenowych Policji. 

Cele kształcenia i kompetencje, które uzyskają absolwenci, będą odnosić się do wiedzy, postaw oraz umiejętności stosowania w praktyce zdobytej wiedzy między innymi z zakresu przepisów prawnych, języków obcych, nowych technologii informatycznych, taktyk i technik interwencji oraz technik kryminalistycznych.

Absolwent studiów otrzyma tytuł zawodowy licencjata. Ponadto ukończenie studiów umożliwi absolwentowi przystąpienie do egzaminu oficerskiego, którego pozytywny wynik będzie stanowił podstawę do mianowania go na pierwszy stopień oficerski w korpusie oficerów młodszych Policji.

Absolwent studiów nabędzie wiedzę, umiejętności i kompetencje do wykonywania zadań służbowych na specjalistycznych oraz samodzielnych stanowiskach służbowych, na niższych szczeblach kierowniczych oraz podstawowych stanowiskach zarządzania jednostkami Policji, a w perspektywie - na najwyższych stanowiskach kierowniczych w Policji."


Co daje kierunek Nauka o Policji na WSPol?

Do tej pory aby zostać oficerem w Policji, należało po prostu zostać policjantem i starać się w dalszej karierze o możliwość otrzymania stanowiska oficerskiego oraz przydziału na egzamin oficerski. Aby móc ubiegać się o egzamin oficerski oprócz bycia mianowanym/powołanym na stanowisko oficerskie należy ukończyć WSPOL (obojętne czy z tytułem licencjata czy magistra) bądź inną uczelnię z tytułem magistra - w tym przypadku należy również ukończyć szkolenie absolwentów szkół wyższych (SASW).

Aby móc przystąpić do szkolenia oficerskiego (SASW) należy spełnić kilka wymagań, które opisuje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji:
" § 11.

1. Na szkolenie dla absolwentów szkół wyższych policjanta można skierować, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1) posiada wykształcenie wyższe z tytułem zawodowym magistra lub innym równorzędnym tytułem;

2) złożył pisemny raport w tej sprawie;

3) ma zapewnione, bezpośrednio po ukończeniu szkolenia, stanowisko służbowe, na którym są wymagane kwalifikacje zawodowe wyższe, lub pełni służbę na stanowisku służbowym, dla którego określono policyjny stopień etatowy w korpusie oficerów Policji;

4) najpóźniej w dniu ukończenia szkolenia spełni wymóg w zakresie stażu służby, od którego uzależnione jest mianowanie lub powołanie na stanowisko służbowe;

5) 13 uzyskał pozytywną opinię służbową, o której mowa w przepisach w sprawie opiniowania służbowego policjantów.

2. Warunku wymienionego w ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do policjanta, o którym mowa w art. 34 ust. 2 ustawy.

3. Warunków wymienionych w ust. 1 nie stosuje się do policjanta, o którym mowa w art. 56 ust. 1 ustawy. "

Tak więc osoba, mająca ukończone studia na WSPol może ubiegać się o możliwość przystąpienia do egzaminu oficerskiego posiadając jedynie tytuł licencjata, bez konieczności szkolenia dla absolwentów szkół wyższych. Natomiast osoby, które posiadają tytuł magistra bądź równorzędny innej uczelni i chcą przystąpić do egzaminu oficerskiego, muszą ukończyć wcześniej 6-cio miesięczne szkolenie dla absolwentów szkół wyższych. 

W praktyce wygląda to tak, że bardzo ciężko otrzymać skierowanie na szkolenie/egzamin, trzeba wykazać się dużą inicjatywą i osiągnięciami, co na pewno wiąże się z odpowiednio długim stażem służby.

Wprowadzenie nowego kierunku daje możliwość zostania oficerem w stosunkowo krótkim czasie. Tutaj szanse ma każdy, jedyne co trzeba zrobić, to dobrze zdać maturę i przejść pomyślnie rekrutację do Policji.

Jest to duża szansa dla osób pragnących w stosunkowo krótkim czasie osiągnąć wysoki stopień i stanowisko służbowe.

Chcesz wystartować w rekrutacji do Policji?

Specjalnie dla osób chcących przygotować się do testów w trakcie rekrutacji do Policji przygotowaliśmy pakiet kursów. Ich przerobienie przygotuje Cię do rekrutacji oraz zwiększy Twoje szanse na jej pomyślne przejście. Zapoznaj się z kursami przygotowującymi do rekrutacji do Policji.