Krótko. Jasno. Konkretnie.
O tym jak zostać Policjantem.

Stopnie w Policji w 2024 roku

Stopnie w Policji w 2024 roku

Stopnie służbowe w Policji – są to tytuły policjantów oznaczające miejsce funkcjonariusza w hierarchii. Chcąc zostać funkcjonariuszem dobrze jest znać stopnie oraz potrafić je rozpoznać.

Informacje Rekrutacja do Policji
10 lut 2017

Stopnie służbowe w Policji  – są to tytuły policjantów oznaczające miejsce funkcjonariusza w hierarchii.

Stopnie policyjnie, podobnie jak wojskowe, nosi się na mundurze. Otrzymuje się je dożywotnio,  stopień można stracić w przypadku popełnienia przestępstwa lub utraty obywatelstwa Polskiego. Po zwolnieniu ze służby (zwolnienie oznacza np. przejście na emeryturę, nie mylić z wydaleniem) Policjant może używać swojego stopnia dodając "w stanie spoczynku". 

Chcąc zostać funkcjonariuszem dobrze jest znać stopnie oraz potrafić je rozpoznać. 

"Na stopnie policyjne w korpusie szeregowych mianuje przełożony: Komendant Główny Policji, komendanci wojewódzcy i powiatowi (miejscy) Policji oraz komendanci szkół policyjnych. Na stopnie w korpusach podoficerów i aspirantów, a także na stopień komisarza i nadkomisarza, mianuje przełożony: Komendant Główny Policji oraz komendanci wojewódzcy Policji. Na stopień podkomisarza, czyli pierwszy stopień oficerski Policji (z wyłączeniem osób, które przeszły do Policji z innej służby mundurowej, a posiadających stopień służbowy podporucznika lub wyższy np. Służby Więziennej, SZ RP i innych) oraz na stopnie nadinspektora i generalnego inspektora mianuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Na pozostałe stopnie oficerskie (podinspektora, młodszego inspektora, inspektora) mianuje Komendant Główny Policji."

Mianowanie na wyższy stopień może nastąpić dopiero po 'odsłużeniu' na danym stopniu odpowiedniego czasu, jest to zwykle od 2 do 4 lat, zależnie od danego stopnia. Na infografice przedstawione są stopnie (naramienniki) podzielone według korpusów, z odpowiadającymi im nazwami.

Jaki najwyższy stopień można zdobyć bez matury?

Najwyższy stopień w Policji, na który może zostać mianowany funkcjonariusz nie posiadający matury to Aspirant Sztabowy. Jest to ostatni stopień w korpusie aspirantów. Następny korpus są to już oficerowie - Ci oprócz matury muszą mieć wykształcenie wyższe (licencjat zdobyty w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie lub magister na innej uczelni).
Dla przypomnienia - startująć do Policji wymagane jest wykształcenie średnie (bez wymogu matury).

Stopnie w Policji w 2023 roku:

stopnie i korpusy w policji

Korpusy i stopnie policyjne

Stopnie policyjne służą temu, aby ułatwić oznaczanie poszczególnych policjantów w hierarchii zawodowej. Informacje o posiadanym stopniu noszone są na mundurze, dokładnie tak samo jak w przypadku wojska. Odznaczenia te nie mają terminu ważności — są one przyznawane danym osobom dożywotnio. Można je jednak utracić, jeśli popełni się przestępstwo lub przestanie się być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Jakie stopnie służbowe istnieją w szeregach policyjnych?

Korpus szeregowy — podstawowe stopnie służbowe policjantów

Kariera zawodowa w policji przypomina wspinanie się po kolejnych szczeblach drabiny. Każdy, kto obecnie znajduje się na jej szczycie, w przeszłości musiał być członkiem korpusu szeregowego. Poniżej znajdziesz opis stopni zawierających się w jego ramach.

POSTERUNKOWY
Najniższym stopniem w polskiej policji jest posterunkowy. Nadaje się go za pośrednictwem rozkazu personalnego, w chwili przyjęcia policjanta do służby. Posterunkowy jest normalnym funkcjonariuszem i posiada pełną moc sprawczą — jeśli zajdzie taka konieczność ma prawo zastosować środki bezpośredniego przymusu, a także zatrzymać, zrewidować, wylegitymować i ukarać mandatem osobę działającą sprzecznie z polskim prawem. Warto wiedzieć, iż policjanci posiadający stopień posterunkowego, nie mogą liczyć na awans wcześniej, niż po przepracowaniu jednego roku w takiej właśnie formie.

STARSZY POSTERUNKOWY
Na stopień starszego posterunkowego mianuje komendant wojewódzki polskiej Policji. Jest to kolejny etap robienia kariery w szeregach tej instytucji. Zakres praw i obowiązków funkcjonariuszy nie zmienia się zbyt znacząco, ale po upływie jednego roku pracy w charakterze starszego posterunkowego można starać się o awans do korpusu podoficerów.

Korpus podoficerów

Podoficerowie nalezą do wyższej grupy stopni policyjnych. Mają oni nieco więcej obowiązków, ale jednocześnie są też mocniej ugruntowani w całej hierarchii zawodowej.

SIERŻANT
Sierżant to najniższy stopień podoficerski w Policji. Stopnień ten jest odpowiednikiem wojskowego kaprala lub sekcyjnego. O awans na wyższy szczebel kariery zawodowej można starać się po odbyciu dwóch lat służby w charakterze sierżanta.

STARSZY SIERŻANT
Ten stopień stanowi lustrzane odbicie woskowego stopnia o tej samej nazwie oraz ogniomistrza w Państwowej Straży Pożarnej. Aby móc liczyć na awans, osoba posiadająca ten stopień musi odłużyć dwa lata w charakterze sierżanta.

SIERŻANT SZTABOWY
Sierżant sztabowy to najwyższy stopień podoficerski. O awans do korpusu aspirantów można zawalczyć dopiero po odbyciu dwuletniej służby w tym charakterze.

Korpus aspirantów

Następnym istotnym szczeblem w karierze policjanta jest dostanie się do korpusu aspirantów. Tutaj znów pojawiają się nowe obowiązki i większa odpowiedzialność. Jednocześnie jednak odkrywają się świeże możliwości czerpania satysfakcji z wykonywanej pracy.

MŁODSZY ASPIRANT POLICJI
Uzyskanie stopnia młodszego aspiranta jest bezpośrednio związane z koniecznością znajdowania się w co najmniej czwartej grupie zaszeregowania. O uzyskanie tego stopnia mogą ubiegać się funkcjonariusze na stanowiskach takich jak:

  • dzielnicowy,
  • kontroler ruchu drogowego,
  • asystent/detektyw komórki dochodzeniowo-śledczej,
  • kierownik posterunku,
  • przewodnik psa,
  • naczelnik wydziału,
  • komendant komisariatu.

Nadanie wyższego stopnia może nastąpić dopiero po dwuletniej praktyce w charakterze młodszego aspiranta.

ASPIRANT POLICJI
O stopień aspiranta może ubiegać się policjant, który znajduje się w odpowiedniej grupie zaszeregowania. W tym przypadku opcji jest kilka. Funkcjonariusz może wykonywać pracę detektywa asystenta, dowódcy w Oddziale Prewencyjnym, lub sprawować obowiązki dzielnicowego.

O wyższy stopnień służbowy można starać się dopiero po upływie trzech lat na stopniu aspiranta.

STARSZY ASPIRANT POLICJI
Odpowiednikami tego stopnia służbowego w Policji są:

  • w wojsku: starszy chorąży lub młodszy chorąży sztabowy,
  • w Państwowej Straży Pożarnej: starszy aspirant.

O awans na wyższy stopień aspirancki można ubiegać się po przesłużeniu w charakterze starszego aspiranta dwóch lat.

ASPIRANT SZTABOWY POLICJI
Jest to najwyższy stopień aspirancki w Policji. Odpowiednikami tego stopnia w innych służbach mundurowych są:

  • w wojsku: chorąży sztabowy,
  • w Państwowej Straży Pożarnej: aspirant sztabowy,
  • w Polskich Siłach Zbrojnych: starszy chorąży sztabowy.

O wstąpienie do korpusu oficerów młodszych, funkcjonariusz posiadający ten stopnień może zacząć ubiegać się dopiero po odsłużeniu czterech lat w charakterze aspiranta sztabowego.

Korpus oficerów młodszych

Oficerowie młodsi to kolejna grupa stopni służbowych w policji. W tych kręgach znajdują się doświadczeni już funkcjonariusze. Aby otrzymać taki stopień niezbędne jest odpowiednie wykształcenie.

PODKOMISARZ POLICJI
Na stopień podkomisarza — podobnie jak na wszystkie inne stopnie oficerskie — mianuje sam prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Podkomisarzem może zostać policjant, który spełnia określone wymagania, min.:

  • ukończenie Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie lub innej szkoły wyższej (w tym przypadku konieczne jest ukończenie szkolenia SASW
  • zdanie egzaminu oficerskiego,
  • przesłużenie w stopniu aspiranta sztabowego czterech lat.

Jeśli zaś chodzi o odpowiedniki tego stopnia w innych służbach mundurowych, to sprawa wygląda w sposób następujący:

  • w wojsku: podporucznik,
  • w Państwowej Straży Pożarnej: młodszy kapitan.

Ciekawostką jest fakt, iż w sytuacji kiedy policjant wykazuje się wyjątkowo dużym poziomem staranności w swojej codziennej pracy, a jego działania przebiegają w sposób wzorowy, a ponadto funkcjonariusz ten przejawia duże zainteresowanie podwyższaniem swoich kwalifikacji, to może on otrzymać gratyfikację w postaci przyspieszenia terminu mianowania go na wyższy stopnień oficerski.

KOMISARZ POLICJI
O uzyskanie stopnia komisarza można ubiegać się po odsłużeniu adekwatnej liczby lat na niższym stopniu. Odpowiednikiem tego przywileju w szeregach Wojska Polskiego jest porucznik.

Awans na wyższy szczebel policyjnej kariery zawodowej może nastąpić nie wcześniej, niż po przesłużeniu czterech lat w stopni komisarza.

NADKOMISARZ POLICJI
Stopnień nadkomisarza Policji jest najwyższym odznaczeniem kręgach korpusu oficerów młodszych. Jest to odpowiednik stopnia kapitana respektowanego w Wojsku Polskim i starszego kapitana w Państwowej Straży Pożarnej.

Korpus oficerów starszych

Przedostatnim szczeblem na drodze policyjnej kariery jest dostanie się do korpusu oficerów starszych. Osoby posiadające stopnie opisane poniżej dźwigają na swoich barkach ogromną odpowiedzialność, ale jednocześnie mają szansę pełnego spełnienia się na polu zawodowym.

PODINSPEKTOR POLICJI
Na stopień podinpektora mianuje Komendant Główny Policji. Może dokonać tego jednak dopiero wówczas, gdy funkcjonariusz aspirujący do tego stopnia służbowego odbył uprzednio czteroletnią praktykę w charakterze nadkomisarza.

Jeśli chodzi o stopnie równorzędne w innych segmentach mundurowych to sprawa prezentuje się następująco:

  • w wojsku: major,
  • w Służbie Celnej: podinspektor celny,
  • W Państwowej Straży Pożarnej: młodszy brygadier.

O awans na wyższy stopień oficerski można obiegać się najwcześniej po upływie trzech lat pracy w charakterze podinspektora.

MŁODSZY INSPEKTOR POLICJI
Jest to pośredni stopień oficerski. Wyżej jest jedynie inspektor Policji. Odznaczenie to stanowi odpowiednik wojskowego podpułkownika oraz stopnia brygadiera w kręgach Państwowej Straży Pożarnej.

Nadanie kolejnego stopnia służbowego może nastąpić dopiero wtedy, gdy dany funkcjonariusz przepracuje w charakterze młodszego inspektora przynajmniej cztery lata.

INSPEKTOR POLICJI
Jest to najwyższy stopień w korpusie oficerów starszych jaki w ogóle może zostać nadany. Posiadanie takiego odznaczenia jest dużym zaszczytem. Odpowiednikami tego stopnia w innych służbach mundurowych są:

  • w wojsku: pułkownik,
  • w Państwowej Straży Pożarnej: starszy brygadier.

Po odsłużeniu w charakterze inspektora czterech lat, można ubiegać się o awans na stopień nadinspektora.

Korpus generałów

Wyżej w policji już się nie da — członkowie korpusu generałów to wszyscy ci, którzy dotarli na sam szczyt.

NADINSPEKTOR POLICJI
Najczęściej jest tak, że stopień nadinspektora zostaje nadany funkcjonariuszom, którzy na co dzień piastują wysokie stanowiska. Mogą to być np.:

  • komendanci wojewódzcy policji,
  • ich zastępcy.

Omawiany stopień jest równoważny dla stopnia generała uznawanego w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej, a także stanowi odpowiednik nadbrygadiera w Państwowej Straży Pożarnej.

Nadanie stopnia nadinspektora Policji jest ważnym wydarzeniem, dlatego też za wykonanie tej czynności odpowiedzialny jest sam prezydent naszego kraju. Aby uroczystość mogła się odbyć, konieczne jest wcześniejsze wydanie odpowiedniego wniosku przez ministra ds. wewnętrznych.

GENERALNY INSPEKTOR POLICJI
Stopień generalnego inspektora jest najwyższym w całym korpusie generałów. Otrzymanie tego wyróżnienia jest dożywotnie. Jeśli dany funkcjonariusz działa w zgodzie z polskim prawem, to nie ma powodów dla których miałaby nastąpić jego degradacja. Jeśli jednak zaszłyby okoliczności wprowadzające konieczność obniżenia stopnia, to decydować o tym może jedynie głowa państwa polskiego.

Jeśli chodzi o stopnie w innych służbach mundurowych, które stanowią odpowiednik generalnego inspektora Policji, to są to:

  • w wojsku: generał (w tym generał dywizji/broni),
  • w Marynarce Wojennej: admirał (również floty), wiceadmirał,
  • w Służbie Celno-Skarbowej i Więziennej: generał,
  • w Państwowej Straży Pożarnej: generał brygadier.

Stopnie służbowe w Policji w 2023 – podsumowanie

Powyżej zostały opisane poszczególne stopnie, z którymi można spotkać się w szeregach policyjnych w Polsce. Teraz chcielibyśmy nieco uporządkować tę wiedzę — poniżej umieszczamy rozpiskę pozwalającą na szybkie zorientowanie się co do tego, ile lat trzeba wysłużyć w danym stopniu, aby móc ubiegać się o zdobycie kolejnego.

  • posterunkowy — 1 rok,
  • starszy posterunkowy — 1 rok,
  • sierżant — 2 lata,
  • starszy sierżant — 2 lata,
  • sierżant sztabowy — 2 lata,
  • młodszy aspirant — 3 lata,
  • aspirant — 3 lata,
  • starszy aspirant — 2 lata,
  • aspirant sztabowy — 4 lata,
  • podkomisarz — 3 lata,
  • komisarz — 4 lata,
  • nadkomisarz — 4 lata,
  • podinspektor — 3 lata,
  • młodszy inspektor — 4 lata,
  • inspektor — 4 lata.

Jaki stopień po studiach wyższych? Stopnie w Policji a wykształcenie

Niektórzy zastanawiają się - jaki stopień otrzymają w Policji po studiach wyższych. Czy wykształcenie wpływa na stopień w Policji?
Odpowiadając na to pytanie należy wziąć pod uwagę staż - osoba po studiach wyższych (niezależnie czy ukończonych na WSPol czy innej uczelni) ma szansę otrzymać stopnie oficerskie lub generalskie - lecz idąc zgodnie z powyższą listą stażu służby.

Wykształcenie średnie pozwala na awans na stopień aspiranta sztabowego. By awansować wyżej, niezbędne jest wykształcenie wyższe. Należy również dodać, że aby móc zostać oficerem, należy posiadać licencjat ukończony na WSPol lub tytuł magistra na innej uczelni (nie może to być licencjat lub inżynier). Więcej o tym w artykule: Jak zostać oficerem Policji

Jest szybsza metoda awansu na oficera - 4 letne studia stacjonarne w systemie skoszarowanym w WSPol na kierunku "Nauka o Policji". Więcej o tym w artykule: Nauka o Policji.

Podsumowując

W policji wyróżniamy 6 korpusów. Przyjmując się do Policji zaczynasz od stopnia posterunkowego, na którym musisz odsłużyć co najmniej rok. Każdy kolejny stopień ma odpowiedni czas - należy odsłużyć konkretną ilość lat by móc awansować.

Maksymalny - najwyższy stopień w Policji bez studiów wyższych to aspirant sztabowy (jest to zarazem najwyższy stopień w Policji bez matury). Chcąc awansować wyżej - do korpusu oficerów młodszych należy mieć ukończony licencjat na WSPol bądź magistra lub tytuł równiżędny na innej uczelni (wtedy dodatkowo niezbędne jest szkolenie dla absolwentów szkół wyższych).

Jedyną szybszą drogą awansu na oficera niż powolna droga awansu po szczeblach poszczególnych korpusów jest ukończenie kierunku "Nauka o Policji na WSPol". Więcej o tym w artykule: Nauka o Policji Szczytno.

Nie trudno jest zauważyć, że praca w Policji daje tak naprawdę nieustanne warunki do rozwoju osobistego. Zawód ten ma oczywiście sporo wad i naraża funkcjonariuszy na dużą liczbę niebezpieczeństw, ale jednocześnie pozwala na odczuwanie satysfakcji z prowadzonych działań oraz daje możliwość awansu w kolejnych latach kariery

Chcesz wystartować w rekrutacji do Policji?

Zapoznaj się z kursami przygotowującymi do rekrutacji do Policji.