Krótko. Jasno. Konkretnie.
O tym jak zostać Policjantem.

Wiek w rekrutacji do Policji - czy istnieje górna granica?

Wiek w rekrutacji do Policji - czy istnieje górna granica?

Dostajemy często pytania czy istnieje wiek graniczny w rekrutacji do Policji, czyli wiek maksymalny po osiągnięciu którego nie można starać się o pracę w Policji. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz wskazać z jakimi trudnościami muszę zmierzyć się kandydaci w zależności od ich wieku.

Rekrutacja do Policji
18 lut 2020

Wiek maksymalny/minimalny w procesie rekrutacji do Policji – przepisy regulujące

Obecnie nie istnieją żadne przepisy, które określałaby wiek maksymalny osób pragnących rozpocząć karierę w szeregach policyjnych. Oznacza to, że teoretycznie każdy, kto zda testy ogólnej sprawności fizycznej i przejdzie wszystkie niezbędne badania lekarskie, może włożyć na siebie niebieski mundur. Warto jednak przyjrzeć się rozporządzeniom i ustawom związanym z wykonywaniem zawodu policjanta. Ciekawostką jest również fakt, że wiek rekrutów w niektórych przypadkach również może być dla nich ułatwieniem lub utrudnieniem.

Jak już zostało wspomniane, nie istnieje żadna górna granica wieku policjanta. Ten aspekt nie został w żaden sposób uwarunkowany prawnie, co oznacza, że w procesie poboru nowych funkcjonariuszy może uczestniczyć każdy, kto spełnia wymagania określone w art. 25 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Brzmią one następująco:

  1. Służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
  2. Przyjęcie kandydata do służby w Policji następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego mającego na celu ustalenie, czy kandydat spełnia warunki przyjęcia do służby w Policji oraz określenie jego predyspozycji do pełnienia tej służby. Postępowanie kwalifikacyjne, z zastrzeżeniem ust. 3, składa się z następujących etapów:
    1. złożenie podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;
    2. test wiedzy;
    3. test sprawności fizycznej;
    4. test psychologiczny;
    5. przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej;
    6. ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji;
    7. sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;
    8. przeprowadzenie postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

W praktyce oznacza to, że osoby z klarowną przeszłością i cieszące się nieposzlakowaną opinią, mogą uczestniczyć w procesie rekrutacji do policji. Warto dodać, że aby przystąpić do rekrutacji do policji należy być osobą pełnoletnią, zatem wiek minimalny wynosi 18 lat.
Ci, którzy ukończą wszystkie etapy poboru, będą mieli szansę wkroczenia na ścieżkę policyjnej kariery. Należy również pamiętać o etapie badań lekarskich, w których komisja lekarska stwierdza, czy stan zdrowia kandydata jest wystarczająco dobry, by ten mógł pełnić służbę. Wymagania co do zdrowia są takie same dla każdego kandydata. Szczegółowy wykaz chorób czy dysfunkcji, które może posiadać kandydat znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 października 2018 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności (należy zwrócić uwagę na grupę I - kandydaci do służby w Policji).

Wiek kandydata a test sprawności fizycznej do Policji

Dla każdego kandydata, niezależnie od wieku, konieczne jest uzyskanie pozytywnego wyniku testu sprawności fizycznej. Ćwiczenia, które należy wykonać, są następujące:

  • okrążanie stojaków — bardzo ważne jest, aby pamiętać, że zabronione jest przenoszenie ręki ponad stojakiem oraz przewrócenie go;
  • przewroty na materacu;
  • transportowanie manekina — model podczas testów waży 28 kilogramów, zdający nie może nim rzucać;
  • przeskakiwanie ponad płotkami lekkoatletycznymi — do pokonania są cztery płotki, każdy mierzący 76 cm;
  • wykonanie rzutów piłką lekarską o wadze 3 kg;
  • „brzuszki” z piłką lekarską o masie 2 kg;
  • pokonanie czterech skrzyń gimnastycznych — należy przejść nad nimi, nie przewracając ich;
  • bieg wahadłowy, czyli 10 odcinków po 5 m każdy.

Tor przeszkód jest identyczny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Nie ma również żadnej taryfy ulgowej ze względu na wiek czy wzrost kandydata. Niektórzy uważają, że im młodszy rekrut, tym większe szanse na sukces. W rzeczywistości jednak data urodzenia wcale nie ma tak wielkiego znaczenia. Znaczenie może mieć natomiast wzrost, szczególnie przy takich przeszkodach jak przeskoki nad płotkami czy pokonanie skrzyń gimnastycznych. Oczywiście dla chcącego nic trudnego. Odpowiedni plan treningowy pozwoli bez problemu zaliczyć ten etap rekrutacji.

Wiek kandydata do Policji a MS - przychylne spojrzenie psychologa

Wiek kandydata nie ma znaczenia. Takie są fakty zarówno jeśli chodzi o prawo, jak i wiele innych aspektów związanych z procesem rekrutacji. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach więcej przeżytych lat może działać na korzyść kandydata. Przykładem może być etap testów psychologicznych lub rozmowy kwalifikacyjnej. Psychologowie zwykli patrzeć nieco bardziej przychylnym okiem na tych rekrutowanych, po których można spodziewać się większego ułożenia i zdecydowania wobec życia. Mowa jest oczywiście o tych starszych osobach aspirujących do podjęcia pracy w policji.

Do Policji po "40" - "czterdziestce"

Wśród naszych kursantów wiemy o conajmniej dwóch osobach w wieku powyżej 40 lat, którym udalo się przejść pomyślnie proces rekrutacji! Nie znaczy to oczywiście, że takich rekrutów nie ma więcej.

Choć młodym bywa łatwiej pokonać tor przeszkód podczas testu sprawności fizycznej, to często znacznie trudniej jest im przebrnąć przez rozmowę z psychologiem. Dlaczego? Psycholog często stwierdza „brak dojrzałości” u osoby w młodym wieku. Wynika to z obawy psychologa, że decyzje o podejściu do rekrutacji jest pochopna, nie wynika z prawdziwej chęci poświęcenia się formacji.

Podsumowując: jeśli czytasz ten artykuł, bo obawiasz się, czy Twój wiek jest odpowiedni do startu w rekrutacji, to Twoje obawy są bezpodstawne. Zarówno młodzi, jak i starsi mają szansę przejść pomyślnie rekrutację, jedyne co muszą zrobić , to spełnić niezbędne wymagania stawiane przed rekrutami. Warto dodać, że obecnie w policji jest kilka tysięcy wakatów, które trzeba zapełnić. Zatem komisja nie przebiera tak bardzo w kandydatach jak w czasach, gdy na jedno miejsce było dziesięciu chętnych.

Chcesz wystartować w rekrutacji do Policji?

Specjalnie dla osób chcących przygotować się do testów w trakcie rekrutacji do Policji przygotowaliśmy pakiet kursów. Ich przerobienie przygotuje Cię do rekrutacji oraz zwiększy Twoje szanse na jej pomyślne przejście. Zapoznaj się z kursami przygotowującymi do rekrutacji do Policji.