Krótko. Jasno. Konkretnie.
O tym jak zostać Policjantem.

Testy psychologiczne do Służby Ochrony Państwa

Testy psychologiczne do Służby Ochrony Państwa

Każda osoba myśląca o pracy w Służbie Ochrony Państwa na pewno zetknęła się z tematem testów psychologicznych, które czekają każdego kandydata aplikującego do tych jednostek. Czy są to takie same testy jak popularny policyjny „MultiSelect”? Czy można się do nich przygotować? O tym w dalszej części artykułu.

Inne służby
10 cze 2021

Każda osoba myśląca o pracy w Służbie Ochrony Państwa na pewno zetknęła się z tematem testów psychologicznych, które czekają każdego kandydata aplikującego do tej formacji. Czy są to takie same testy jak popularny policyjny „MultiSelect”? Czy można się do nich przygotować? O tym w dalszej części artykułu.

Wymagania dla kandydatów do SOP

Osoba, która chce służyć w SOP musi spełnić szereg wymagań stawianych w procesie rekrutacji. Jednym z nich jest odpowiednia sprawność fizyczna – jest to szczególnie ważne, aby móc sprostać zadaniom wykonywanym w danej formacji. Jednak równie ważnym czynnikiem jest odpowiednia osobowość – a więc posiadanie określonych cech charakteru, które pozwolą wykonywać pracę bez uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Cel przeprowadzania testów psychologicznych do Służby Ochrony Państwa

Celem przeprowadzania testów psychologicznych w czasie rekrutacji do SOP jest sprawdzenie, czy kandydat posiada odpowiednie cechy charakteru niezbędne do wypełniania obowiązków czekających w danej formacji. Jak wiadomo mundurowi z SOP mają dostęp do informacji niejawnych – dlatego równie ważne jest „nie posiadanie” pewnych negatywnych cech charakteru, mogących zagrozić tajemnicy służbowej czy państwowej.

Tak więc zadaniem psychologów przeprowadzających testy jest sprawdzenie, czy kandydat ma określone cechy charakteru w właściwym natężeniu, oraz czy nie wykazuje predyspozycji do depresji czy innych zaburzeń psychicznych.

Czy testy psychologiczne do Służby Ochrony Państwa są takie same jak do Policji?

Większość osób myślących o służbie w SOP na pewno słyszała o teście „MultiSelect” którym przesiewani są kandydaci na policjantów. Należy w tym miejscu rozwiać wszelkie niedomówienia – test „MultiSelect” jest przeznaczony tylko dla kandydatów na policjantów. Policja zorganizowała przetarg na specjalistyczny test sprawdzający kandydatów, który przygotowała zewnętrzna firma specjalnie na potrzeby tej właśnie formacji. Inne formacje jak Służba Ochrony Państwa, Straż Marszałkowska, Służba Więzienna czy Straż Graniczna nie korzystają z testu „MultiSelect”.

Czy warto przygotowywać się do testów psychologicznych startując do SOP?

Celem testów jest odsianie kandydatów, którzy nie nadają się do służby z różnych powodów. Większość osób chcących pracować w danej formacji bagatelizuje takie testy, a ewentualny wynik negatywny uważa za błędny. Należy jednak dokładnie przemyśleć sprawę – czy aby psycholog twierdząc, że nie spełniasz wymagań się pomylił? Możliwe, że naprawdę Twój profil nie pasuje do danej służby i po prostu męczyłbyś się przez kolejne XX lat wykonując obowiązki, które Ci nie odpowiadają.

Jeśli jednak uważasz, że spełniasz wymagania i nadajesz się do służby lecz wolisz wcześniej „zorientować się” co Cię czeka na testach psychologicznych to możemy Ci w tym pomóc.

Źródlo foto: www.sop.gov.pl

Jak przygotować się do testów psychologicznych do SOP?

Od ok. 3 lat pomagamy kandydatom do policji w przejściu testów psychologicznych oraz pozostałych punktowanych etapów rekrutacji. Kandydaci do policji mają do czynienia w sumie 2 razy z testami psychologicznymi – pierwszy jest test „MultiSelect”, natomiast drugi to badania przeprowadzanie w Poradniach Zdrowia Psychicznego. Różne poradnie przeprowadzają odmienne testy – nie jest to odgórnie ujednolicone. Chcąc przygotować kandydatów do tych testów przygotowaliśmy w naszej ofercie szeroką bazę materiałów pomagających w zrozumieniu tego jak działa dany test psychologiczny i na co zwrócić szczególną uwagę przy jego rozwiązywaniu.

Służba Ochrony Państwa nie posiada specjalistycznych testów psychologicznych jak słynny „MultiSelect”, tak więc kandydaci do SOP są sprawdzani standardowymi, najpopularniejszymi testami psychologicznymi. Oznacza to, że zapewne CHOCIAŻ CZĘŚĆ z tych testów pokryje się z tymi, które opracowaliśmy dla kandydatów do policji w związku z testami w poradniach zdrowia psychicznego.

Jak opracowania testów psychologicznych na naszej platformie mogą pomóc w rekrutacji do SOP?

Specjalnie na potrzeby policjantów opracowaliśmy kursy, mające przygotować do testów psychologicznych

Kurs „Uniwersalny kurs psychologiczny” zawiera aż 5 dużych testów dotyczących osobowości oraz 4 mniejsze testy, które przygotowują do testów najczęściej wykorzystywanych przez psychologów do sprawdzania kandydatów do służb mundurowych. Wszystkie pytania w naszych kursach są opracowane, wyjaśnione prostym językiem. Przerobienie takiej bazy pytań da Ci wgląd w to na czym polegają takie testy oraz na co zwracać szczególną uwagę podczas ich rozwiązywania.

Czy testy psychologiczne w naszej bazie na pewno pomogą w przejściu testów do SOP?

Zajmujemy się profesjonalnie testami do Policji – mamy pewność, że nasze testy działają i są pomocne dla kandydatów na policjantów. Nie mamy pewności jakimi dokładnie testami posługują się psychologowie sprawdzający kandydatów do SOP. Wiemy jednak, że opracowane przez nas testy w kursie „Uniwersalny kurs psychologiczny” przygotowują do najczęściej wykorzystywane przez psychologów testów psychologicznych i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że kandydaci do SOP natrafią na podobne. Zatem przerobienie tej bazy pozwoli Ci zrozumieć na czym polega mechanizm działania tego typu testów.

Czy proponowane dla policjantów odpowiedzi będą właściwe również dla kandydatów do SOP?

Obie te formacje mają podobne wymagania stawiane w procesie rekrutacji, są to służby mundurowe, wyposażone w środki przymusu bezpośredniego oraz z mające dostęp do informacji niejawnych. Jest to w istocie podobny charakter służby, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa.

To co może różnić kandydatów do Policji od tych do SOP będzie poziom ekstrawersji –praca policjanta ma charakter nieco bardziej społeczny. Policjant ma częstszy kontakt z ludźmi, wymaga to nieco większego poziomu ekstrawersji niż w przypadku takich służb jak Służba Ochrony Państwa czy Straż Marszałkowska. Pozostałe cechy w dużej mierze pozostają takie same – a więc niezbędny jest niski poziom neurotyczności, umiejętność podporządkowania się, stabilność emocjonalna, cierpliwość, umiejętność podejmowania szybkich decyzji, odpowiedzialność.

W jaki sposób można nabyć oferowane testy i ile kosztują?

Niezbędne będzie utworzenie konta na platformie e-learningowej. W czasie tworzenia konta do wyboru będą 4 kursy. Jeśli zależy Ci tylko na aspektach psychologicznych wybierz kurs „Uniwersalny kurs psychologiczny”. Pomocny może być również kurs "Rozmowa kwalifikacyjna", chociaż dotyczy Policji to warto zorientowac się, jakie pytania możesz otrzymać rozmawiając z psychologiem. Dostęp kursów przyznawany jest na okres 12 miesięcy. Niektóre testy dostępne są tylko w formie on-line, po zalogowaniu na platformę, inne można pobrać w postaci dokumentu PDF.

Aby nabyć kursy należy przejść do panelu klienta oraz utworzyć konto na platformie e-learningowej. Płatności obsługuje pośrednik Tpay.com. Po zaksięgowaniu płatności otrzymujesz automatycznie dostęp do wykupionych materiałów. W przypadku większości testów masz dostęp do platformy z możliwością rozwiązywania testów on-line przez okres 12 miesięcy od daty zakupu. Niektóre mniejsze testy dostępne są w formacie PDF. Możesz zobaczyć jak wygląda panel klienta od środka. Po wykupieniu materiałów panel jest taki sam, lecz odblokowany zostaje dostęp do wszystkich pytań.

Czy przygotowanie do testów psychologicznych jest niezbędne, aby je zaliczyć?

Oczywiście przygotowanie nie jest niezbędne. Wiele osób również do policji podchodzi bez przygotowania. Zgłaszają się do nas jednak niejednokrotnie osoby, które podchodzą drugi czy trzeci raz do rekrutacji do policji, gdyż wcześniej oblały testy psychologiczne, dlatego zalecamy każdemu przemyślenie decyzji i dajemy wybór.