Krótko. Jasno. Konkretnie.
O tym jak zostać Policjantem.

Negatywny wynik testu MultiSelect - co dalej? Możliwe odwołanie?

Negatywny wynik testu MultiSelect - co dalej? Możliwe odwołanie?

Czym w skrócie jest test MultiSelect? Czy w przypadku negatywnego wyniku testu MultiSelect przysługuje odwołanie? Kiedy można podejść po raz kolejny do postępowania rekrutacyjnego w przypadku uzyskania negatywnego wyniku? Czy wynik MultiSelect ma wpływ na inne służby mundurowe? Ten artykuł pozwoli Ci poznać odpowiedzi na te pytania.

Rekrutacja do Policji Testy do Policji
7 sty 2022

Na osoby którym udało się przejść test sprawności fizycznej do policji i test wiedzy do policji czeka kolejne wyzwanie - testy psychologiczne. Test psychologiczny do Policji przeprowadzane są metodą MultiSelect. Parę zdań nt. testów pisaliśmy już w artykule: co musisz wiedzieć o testach do Policji.

Testy te składają się z trzech etapów. Pierwszy z etapów polega na indywidualnym rozwiązaniu szeregu testów na komputerze. Kolejny etap to dodatkowe testy w formie papierowej, które obecnie zwalniają z konieczności przechodzenia testów w poradni zdrowia psychicznego (etap ten został połączony z testem MS). Następnie policyjny psycholog przeprowadza rozmowę z kandydatem. Psycholog dokonuje podsumowania wyników ze wszystkich etapów testu psychologicznego. Wystawia ocenę pozytywną lub negatywną. Negatywny wynik jest równoznaczny z zakończeniem postępowania kwalifikacyjnego.

MultiSelect do Policji – czy przysługuje odwołanie od negatywnego wyniku?

MultiSelect jest jednym z tych etapów postępowania kwalifikacyjnego, który faktycznie robi największy "przesiew" wśród kandydatów do służby. Negatywny wynik może być efektem np. stwierdzenia przez psychologa braku dojrzałości u kandydata lub po prostu nieodpowiednie cechy charakteru, które utrudniać będą pracę w formacji (zbyt duże odbieganie od "profilu policjanta").

Co to jest "profil policjanta" w rekrutacji do Policji?

Ten "profil policjanta" to nic innego jak określone przedziały konkretnych natężeń cech charakteru, które należy uzyskać w teście. Brak jakiejś cechy (np. odpowiedzialności) lub zbyt duże natężenie (np. impulsywności) skutkuje negatywnym wynikiem testu. Czasami psycholog policyjny by upewnić się daje dodatkowe testy pozwalające sprawdzić, czy dana cecha faktycznie jest w takim natężeniu.

Druga przyczyna błędnego "profilu policjanta": test rozwiązywany na komputerze oprócz sprawdzać konkretne cechy charakteru bada Twoją prawdomówność. Jeśli chcesz w czasie testu postawić się w zbyt dobrym świetle może okazać się to zgubne.

Trzecie przyczyna błędnego "profilu policjanta": zbyt duże odbieganie od średniej wyników uzyskiwanych przez kandydatów w testach na komputerze (zadania matematyczne, test zręczności, testy inteligencji). Część komputerowa jest "nieubłagana". Wynik jest niepodważalny, jeśli będzie zbyt słaby psycholog nie ma prawa zaliczyć testu MS.

Ostatnią z możliwości negatywnego wyniku jest kiepskie wypadnięcie w trakcie rozmowy z psychologiem. Psycholog może odrzucić Cię, jeśli odpowiednio uargumentuje tę decyzję. Powodem może być np. stwierdzenie braku dojrzałości (zbyt młoda osoba, często zmieniająca decyzje dot. pracy). Więcej o tym co sprawdza test MS znajdziesz w wywiadzie z psychologiem policyjnym.

Co w przypadku negatywnego wyniku testu Multiselect?

Brak zaliczenia testu psychologicznego wiąże się z 10 miesięcznym okresem karencji na ponowne przystąpienie do rekrutacji. Nie ma możliwości odwołania się od wyniku testu MultiSelect. Dopiero po upływie 10 miesięcy od uzyskania negatywnego wyniku można ponownie przystąpić do procesu rekrutacji, lecz dopiero po 12 miesiącach można znów zaliczać test MultiSelect (te 2 miesiące upływa na początkowych etapach w nowym procesie rekrutacji).

Jak długo ważny jest wynik testu MultiSelect? Czy wynik testu sprawności fizycznej i testu wiedzy pozostaje ważny, czy należy do nich podchodzić kolejny raz?

Pozytywny wynik testu MS ważny jest 24 miesiące. To znaczy, że jeśli w późniejszym etapie rekrutacji kandydat zostanie odrzucony, to w przypadku kolejnego podejścia do rekrutacji w ciągu 24 miesięcy nie będzie konieczności ponownego przechodzenia testu MS. Negatywyny wynik jak już wspomniano powyżej ważny jest 12 miesięcy, lecz po 10 można zaczynać nowy proces rekrutacji.

Co zatem z pozytywnie zaliczonym testem sprawności fizycznej i testem wiedzy? Jak długo ważne są wyniki tych testów? Wynik testu wiedzy i testu sprawności fizycznej ważny jest przez jeden proces rekrutacji. Zakończenie procesu rekrutacji i rozpoczęcie kolejnego oznacza konieczność ponownego przejścia tych testów. To oznacza, że w przypadku uzyskania negatywnego wyniku w teście MultiSelect przy ponownym podejściu konieczne jest również zaliczenie testu sprawności fizycznej i testu wiedzy.

Czy test MultiSelect wpływa na rekrutację do innych służb mundurowych?

Zdarzają się osoby, które po uzyskaniu negatywnego wyniku w teście MS myślą o starcie w rekrutacji do innych służb mundurowych, np. wojska czy straży granicznej. Czy zatem negatywny wynik testu MultiSelect może mieć wpływ na proces rekrutacji do innej służby?

By znaleźć odpowiedź na to pytanie należy ustalić czym jest test MultiSelect? Jest to test sprawdzający kandydatów na policjantów. Test ten Policja zdobyła w przetargu, płacąc za jego przygotowanie specjalnie na potrzeby Policji. Inne służby wykorzystują swoje własne narzędzia przeznaczone do sprawdzania kandydatów! Jeśli negatywny wynik testu MS miałby wpływ na rekrutację do innej służby, to oznaczałoby, że pozytywny wynik również ma wpływ, np. zwalnia z testów psycholigicznych do innej służby mundurowej. Tak oczywiście to nie działa. Każda formacja ma właśne narzędzia przeznaczone do sprawdzenia kandydata. Negatywny wynik testu MultiSelect nie powinien mieć wpływu na proces rekrutacji do innych służb mundurowych.

W praktyce różne formacje raczej nie komunikują się między sobą w sprawach związanych z naborem kandydatów do służby i wynikami tych naborów. Dodatkowym utrudnieniem w przekazywaniu informacji o danym kandydacie do innych służb jest zapewne RODO. To oznacza, że psycholog w trakcie rekrutacji np. do wojska czy straży granicznej nie powinien znać Twojego wyniku w testach psychologicznych do innych służb (najprawdopodobniej nie ma również w dokumentach informacji o wzięciu udziału w rekrutacji do innej służby).
Uwaga: powyższe twierdzenia są naszymi przypuszczeniami. Wynikają one z faktu, że każda służba ma nieco inne wymagania i odmienny proces rekrutacji. Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone przez inne komórki ds. doboru. Ich wspólna relacja pomiędzy różnymi służbami jest bardzo mało prawdopodobna.

Podsumowanie

Negatywny wynik testu MultiSelect może mieć różne podłoże: kiepsko rozwiązane testy na komputerze, cechy charakteru z testów osobowości mocno odbiegające od "profilu policjanta" czy w końcu złe wypadnięcie w trakcie rozmowy z psychologiem. Efekt końcowy może być ten sam: negatywny wynik testu, równoznaczy z koniecznością 10 miesięcy karencji przed kolejnym przystąpieniem do procesu rekrutacji oraz konieczność ponownego przejścia testu wiedzy i testu sprawności fizycznej. Procedura odwołania od wyniku nie jest ustanowiona, w praktyce oznacza to brak możliwości odwołania. Wynik testu MultiSelect nie powinien mieć wpływu na proces rekrutacji do innych służb mundurowych.

Jak można przygotować się do testu MultiSelect?

Specjalnie dla osób, które chcą zwiększyć swoje szanse na pozytywne przejście tego etapu rekrutacji przygotowaliśmy dwa kursy:

1. Kurs "Test psychologiczny (MS Plus)" zawierający kilkaset pytań dotyczących osobowości. Przygotowuje zarówno do testów osobowości rozwiązywanych na komputerze jak i tych, które otrzymasz w wersji papierowej. Oprócz tego kurs pomoże Ci w przygotowaniu do gry zręcznościowej, która czeka Cię w trakcie testu na komputerze. Kurs ten nie jest pełnym odwzorowaniem testu MS, jednak z relacji naszych klientów wiemy, że znacznie zwiększa on szanse na pozytywne przejście tego testu.

2. Drugim kursem, który pomoże Ci poradzić sobie z rozmową z psychologiem będzie kurs dedykowany dla etapu rozmowy kwalifikacyjnej. Nasz kurs "Rozmowa kwalifikacyjna" zawiera 180 przykładowych pytań, które możesz otrzymać, proponowane są również odpowiedzi jakie możesz udzielić na część z nich. Szczegółowe informacje o dostępnych kursach znajdziesz w zakładce kursy do policji.

Czy aby zaliczyć MultiSelect trzeba "wstrzelić się w profil policjanta"?

Na niektórych forach internetowych sławny "profil policjanta" obrósł już w mity i legendy. Należy zachować jasność: profil policjanta nie oznacza, że należy wpasować się z odpowiedziamy w 100% (jak niektórzy uważają "wykutymi na blachę"). Każdy człowiek jest inny i posiada odmienne natężenie różnych cech charakteru. Aby zaliczyć testy należy "nie odbiegać zbyt mocno" od pożądanych poziomów natężenia cech charakteru. Nie oznacza to konieczności bycia w 100% zgodnym z kluczem odpowiedzi. Dlatego nasz kurs nie skłania do nauki odpowiedzi na pamięć, lecz pomaga Ci zrozumieć sens danego pytania, co pozwala dobrać odpowiedź, która będzie najbardziej zgodna z Twoim charakterem. Więcej o tym znajdziesz w zakładce: Co musisz wiedzieć o testach do Policji.

Jeśli chcesz przygotować się do testów by zwiększyć szanse pozytywnego przejścia zapoznaj się ze szczegółami kursów przygotowujących do rekrutacji do Policji. Możesz również zobaczyć panel demonstracyjny - czyli jak wyglądają kursy od środka. Powodzenia!