Kobiety w Policji - Zawód: Policjantka
Dawniej szeregi policyjne były w zdecydowany sposób zdominowane przez mężczyzn, dziś wzbudzają one również ogromną ciekawość płci pięknej. Statystyki dowodzą, że co piąty niebieski mundur w Polsce, jest noszony przez kobietę. Warto więc pochylić się nieco nad tym tematem i opisać go z perspektywy samych policjantek.
Delikatne, wrażliwe i subtelne — takich słów zwykle używa się po to, aby określić kobiecy charakter. W dobie walki z klasyfikowaniem poszczególnych cech osobowości na te bardziej damskie lub męskie, podobne stwierdzenia budzą jedynie uśmiech politowania na ludzkich twarzach. Rzeczywiście coś w tym jest, ponieważ coraz mocniej zacierają się granice dzielące niektóre zawody ze względu na płeć. Dawniej szeregi policyjne były w zdecydowany sposób zdominowane przez mężczyzn, dziś wzbudzają one również ogromną ciekawość płci pięknej. Statystyki dowodzą, że co piąty niebieski mundur w Polsce, jest noszony przez kobietę. Warto więc pochylić się nieco nad tym tematem i opisać go z perspektywy samych policjantek.
Zawód policjantka — zainteresowanie kobiet pracą w policji wzrasta
Policjantka patrolująca ulice lub zatrzymująca samochody w celu skontrolowania ich, nie jest już zaskakującym widokiem. W 2020 roku zatrudnianie kobiet w policji jest dość powszechną procedurą, choć oczywiście wciąż gros funkcjonariuszy wciąż stanowią mężczyźni. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o służbę w korpusie cywilnym, to tam z kolei dominującą płcią jest ta, która bywa nazywana piękną. Co więcej, wielu specjalistów jest zdania, że bez tych kobiet doszłoby do potężnego zachwiania sposobu działania policyjnej administracji. Co sprawia, że praca w policji budzi tam duże zainteresowanie wśród kobiet?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest dość prosta, ponieważ damska część społeczeństwa kieruje się podobnymi pobudkami jak mężczyźni. Praca w szeregach policyjnych to całkiem pokaźna lista zalet, wśród których na największą porcję uwagi zasługują kwestie takie jak:
- chęć niesienia pomocy innym i potrzeba stania na straży prawa — właściciele i właścicielki niebieskich mundurów to ludzie prawi i wierzący w możliwość istnienia świata, gdzie dobro ma znacznie większy posłuch niż zło;
- możliwość otrzymywania pochwał i odznaczeń za wybrane osiągnięcia — policjantki i policjanci osiągający sukcesy zawodowe mogą liczyć nie tylko na własną satysfakcję, ale również na uznanie ze strony swoich przełożonych. Taka sytuacja udowadnia, że wykonywane przez nich zajęcie ma głębszy sens;
- opcja przejścia na wcześniejszą emeryturę — obecnie została uchwalona ustawa traktująca o tym, iż służby mundurowe mogą przejść w stan spoczynku zawodowego po 25. latach służby. Ich wiek w chwili złożenia wniosku emerytalnego nie ma aktualnie żadnego znaczenia, jeśli posiadają właściwy staż pracy. Ten przywilej jest jedną z tych rzeczy, które zachęcają także kobiety do przywdziania niebieskich mundurów;
- zarobki — wielu uważa, że wysokość policyjnych wypłat to kwestia mocno dyskusyjna. W obliczu dość dużego ryzyka zawodowego, jakie podejmują funkcjonariusze i funkcjonariuszki, niektórzy twierdzą, że otrzymywane przez nich uposażenie nie jest zadowalające. Aktualnie jednak dochodzi do wielu zmian w obrębie tego tematu. Nie tak dawno służby mundurowe otrzymały podwyżkę w postaci 500 złotych brutto i niewykluczone, że w kolejnych latach kwota ta ulegnie zwiększeniu. Poza tym na policyjną wypłatę składa się dość dużo czynników, które mogą czynić ją znacznie atrakcyjniejszą. Podstawową zaletą zarobków w tej jednostce państwowej jest jednak to, że każdego miesiąca są one pewne. Polska Policja nie ogłosi upadłości, jak może to zrobić kapitalistyczny zakład pracy. Warto więc mocniej pochylić się nad tym zagadnieniem i postarać się je przewartościować bezpośrednio w swojej głowie.
Kobiety poszukujące zatrudnienia w policji dość często pragną też przełamać utarte schematy dotyczące płci. Oczywiste jest, że funkcjonariusze są narażeni na wiele niebezpieczeństw, a nierzadko nawet na możliwość utraty życia. Praca w szeregach policji to także dość mała ilość wolnego czasu — w wielu przypadkach na komendę trzeba zgłaszać się zarówno w niedzielę, jak i w święta. Co więcej, opisywany zawód jest ryzykowny, jeśli chodzi o reakcję społeczeństwa, ponieważ w niektórych jego warstwach nie wzbudza on szacunku, a raczej szeroko rozumianą agresję. Biorąc pod uwagę stereotypy, kobiety powinny obawiać się wyżej wymienionych wad, jednak ogromna część z nich traktuje je jak swoiste wyzwanie.
Brak taryfy ulgowej ze względu na płeć
Liczba kobiet ślubujących chęć stania na straży prawa wzrasta każdego roku. Obecnie przyjmuje się, że stanowią one 1/5 wszystkich funkcjonariuszy w Polsce. Nie oznacza to jednak, że panie mogą liczyć na jakiekolwiek ulgi ze względu na płeć. Policja to jedna z nielicznych instytucji, w których gołym okiem dostrzega się równość kobiet i mężczyzn. Obywatelki aspirujące do noszenia niebieskiego munduru muszą zdać te same testy sprawności fizycznej i psychicznej oraz uzyskać aprobatę tej samej komisji lekarskiej, które czekają na męską część społeczeństwa. Taryfa ulgowa nie istnieje, ponieważ w policji mają znaczenie posiadane umiejętności kandydatów, a nie ich wiek i płeć.
W praktyce oznacza to, iż kandydatki do pracy w policji muszą spełnić szereg wymagań. Mowa tutaj między innymi o posiadaniu:
- polskiego obywatelstwa,
- co najmniej średniego wykształcenia,
- dobrej opinii wśród społeczeństwa,
- pełni możliwości odnośnie do korzystania z praw publicznych (osoby zatrudnione w jednostce służb mundurowych nie mogą być wcześniej skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa, w tym również za przestępstwa skarbowe),
- dobrej sprawności fizycznej i psychicznej.
Kobiety aspirujące do pracy w policji muszą także uzyskać pozytywny wynik podczas:
- zdawanie testu z wiedzy ogólnej — pytanie dotyczą m.in. znajomości wybranych zagadnień prawnych;
-
zaliczania testu weryfikującego ogólną sprawność fizyczną — istotne jest, że cały tor przeszkód musi zostać pokonany w czasie
nieprzekraczającym jednej minuty i czterdziestu jeden sekund; - testu psychologicznego, czyli tzw. Multiselect. W trakcie sprawdzianu zadaniem kandydatek jest udzielenie właściwych odpowiedzi na pytania odnośnie do posiadanych przez nie cech osobowości oraz wykonanie testu sprawdzającego inteligencję potencjalnych funkcjonariuszek;
- rozmowy kwalifikacyjnej z komisją składającą się z czterech osób;
- wykonywanie specjalistycznych badań lekarskich — ten etap dotyczy jedynie kandydatek, które uzyskały najwyższą liczbę punktów podczas wyżej wymienionych testów.
Warto raz jeszcze zaznaczyć, że kobiety i mężczyźni chcący wkroczyć na drogę kariery zawodowej w policji, muszą zdać ten sam komplet sprawdzianów. Nie istnieją żadne różnice przygotowane przez wzgląd na płeć kandydatów.
Pracownice cywilne w Policji — kim są i czym się zajmują?
Warto wiedzieć, że kobiety zatrudnione w jednostkach to nie tylko policjantki, ale także pracownice cywilne. W działach odpowiedzialnych za logistykę aż 80% wakatów przydzielonych jest właśnie przedstawicielkom płci pięknej. Do ich głównych zadań należy dbanie o prawidłowe dokumentowanie wszystkich spraw, a także o to, aby dowody źródłowe trafiały do odpowiednich osób.
Pracownice cywilne odpowiadają również za większość spraw kadrowych i tych związanych z finansami. Na ogół nie dostrzega się tego, jak duży udział w poprawnym funkcjonowaniu poszczególnych jednostek mają kobiety, ale prawda jest taka, że ich rola jest bardzo ważna.
Kobiety w Policji — historyczne ujęcie tematu
„Policja kobieca” to potoczna nazwa oddziałów policyjnych złożonych — a jakże — z kobiet. Formowały się one w wielu państwach na terenie niemalże całego świata w okresie po zakończeniu się I wojny światowej. To jaką formę przybierała działalność policji kobiecej, było uwarunkowane przede wszystkim sytuacją lokalną w wybranych krajach. W Polsce oddziały te zostały powołane przez Ligę Narodów w 1923 roku i stanowiło to głównie wyraz zaniepokojenia znacznym wzrostem kobiet decydujących się na uprawienie prostytucji, a także działalności przestępczych wśród młodzieży i zwiększania się liczby przestępstw dotyczących handlu żywym towarem.
Możliwość podjęcia przez kobiety pracy w policji pojawiła się więc niespełna sto lat temu, dokładnie w 1925 roku. Było to konsekwencją między innymi działań podjętych przez Głównego Komendanta Policji Państwowej. Stanowiło to efekt sytuacji opisanej powyżej. Liczba uczestniczek pierwszego kursu dla pań zorganizowanego przez Policję Państwową była — jak na tamte czasy — stosunkowo duża i wyniosła aż 30. W tamtym okresie potencjalne policjantki musiały spełnić nie tylko wszystkie wymagania, jakie zostały opisane w powyższych akapitach, ale także szereg innych, dość restrykcyjnych, zaleceń.
Niebieski mundur mogły na siebie włożyć jedynie te kandydatki, które:
- nie wyszły jak dotąd za mąż,
- pozostawały bezdzietne,
- były w wieku pomiędzy 25. a 45 rokiem życia,
- nosiły krótkie fryzury,
- nie miały mniej niż 164 cm wzrostu,
- zobowiązały się, że ich stan cywilny w trakcie kolejnych dziesięciu lat nie ulegnie zmianie,
- dostarczyły świadectwo moralności oraz dokument z opinią na swój temat, który wydała jedna z istniejących organizacji kobiecych.
Słowem — dziś sytuacja policjantek uległa zmianie na lepsze. Kobiety są obecnie traktowane tak samo, jak mężczyźni, co daje im nie tylko ogromne możliwości odnośnie do rozwoju osobistego, jak i zagadnień dotyczących potencjalnego awansu zawodowego. Dziś nie dyskwalifikuje się matek i mężatek, co świetnie świadczy o feministycznych zapędach jednostek pod względem prawnym.
Co o policjantkach sądzą mężczyźni?
Choć sytuacja prawna kobiet zatrudnionych w policji uległa niekwestionowanej zmianie na lepsze, to wciąż można natknąć się na niepochlebne opinie funkcjonariuszy na temat pracy swoich koleżanek po fachu. Część z nich jest zdania, że policjantki nie powinny brać udziału podczas manewrów operacyjnych, ponieważ w znaczący sposób zmniejsza to bezpieczeństwo całego oddziału. Nie ma żadnych twardych dowodów potwierdzających tę tezę, ale niestety dość często pojawia się ona w wypowiedziach udzielanych przez męską część policyjnej społeczności. W niektórych ludziach wciąż pokutują patriarchalne założenia związane z oczywistym podziałem cech charakteru i zawodów ze względu na płeć. Na szczęście świat się zmienia i młode pokolenie coraz częściej wraca uwagę na to, że należy być ponad utartymi stereotypami ponieważ to, że te zwykle nie znajdują potwierdzenia np. w badaniach naukowych.
W skali kraju co piąty policjant jest kobietą. Podczas prowadzenia statystyk udzielają się oczywiście obie płcie, jednak ze względu na fakt, iż większością są mężczyźni, śmiało można mówić o tym, że ogólne zdanie na temat policjantek prezentuje się w sposób następujący:
- kobiety są odbierane jako doskonałe kandydatki do prowadzenia działań o charakterze dochodzeniowo-śledczym,
- panie widziane są również w działach odpowiedzialnych za logistykę sprawy kadrowe i informatykę,
- policjantki — według badań przeprowadzanych na podstawie anonimowych ankiet — nie są postrzegane jako dobry materiał na technika kryminalistyki,
- mężczyźni przyznają, że wolą, aby ich przełożonymi byli przedstawiciele tej samej płci.
Warto zwrócić uwagę na to, że mężczyźni są raczej jednomyślny co do tego, że policjantki są bardzo pracowite i dają z siebie maksimum swoich możliwości. Sumienność kobiet jest zauważana i doceniana, podobnie zresztą jak staranność, z jaką wykonują powierzone im zadania.
Ryzyko zawodowe w Policji — dlaczego odporność psychiczna jest tak ważna?
Każdy rodzaj pracy niesie ze sobą pewne elementy ryzyka zawodowego. W przypadku policji sprawa ta wcale nie wygląda inaczej. Zarówno kobiety, jak i panowie zatrudnieni w tej jednostce służby państwowej, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że będą oni narażeni na:
- obrażenia ciała, a nawet trwałe kalectwo lub utratę życia — podobne konsekwencje dotyczą głównie tych funkcjonariuszy lub funkcjonariuszek, którzy biorą czynny udział w działaniach mających na celu wyeliminowanie osób sprzeciwiających się obowiązującemu prawu;
- udział w wypadkach — najczęściej zdarzają się one podczas trwania akcji ratowniczych w trakcie klęsk żywiołowych. Mogą one być również konsekwencją ścigania przestępców;
- stres — osoby zatrudnione w policji muszą radzić sobie z nieustannym uczuciem bycia zagrożonym,
- uszczerbki psychiki — policjanci i policjantki częstą są świadkami tragedii, problemów rodzinnych i innych zaburzeń, jakie dotyczą społeczeństwa lub poszczególnych jednostek.
Brak odporności psychicznej osoby zatrudnionej w policji prędzej czy później będzie skutkowało wystąpieniem depresji lub całkowitym załamaniem nerwowym. Należy mieć tego świadomość, zanim przystąpi się do uczestnictwa w procesie rekrutacji.
Praca, czy służba w Policji?
Dużo mówi się o szczegółach dotyczących pracy w policji, ale niewiele osób zauważa, że tak naprawdę jest to służba. Chęć wykonywania tego zawodu najczęściej jest powodowana potrzebą niesienia pomocy innym i pilnowania, aby świat nie pogrążył się w zupełnej anarchii. Stanie na straży prawa to tak naprawdę powołanie, któremu niewiele osób jest w stanie sprostać. Choć oczywiście istnieje sporo gratyfikacji za sam fakt obecności w szeregach policyjnych, to w gruncie rzeczy zwykle nie jest to w stanie w pełni zrekompensować ryzyka, które podejmowane jest każdego dnia służby.
Mimo to wciąż przybywa chętnych do tego, aby z dumą nosić niebieskie mundury. W gronie tym nie brakuje również kobiet, które wydają się coraz bardziej zmotywowane do pilnowania porządku w przestrzeni publicznej.
Policjantki w popkulturze
Widok kobiety w roli policjantki jest normalizowany nie tylko wskutek wzmożonego zainteresowania płci pięknej pracą w tym zawodzie, ale także tematyką, która coraz częściej jest poruszana w szeroko rozumianej popkulturze. Funkcjonariuszki są bohaterkami wielu filmów, powieści i komiksów. Najciekawszymi przykładami w tej sytuacji są postaci takie jak:
- Kaja Burzyńska, czyli jednak z najważniejszych osób w bestsellerowej powieści Remigiusza Mroza „Listy zza grobu”. Młoda policjanta stara się rozwikłać sprawę tajemniczego zaginięcia swojego ojca. W bieżącym roku okazała się kontynuacja tej opowieści — „Głosy zza światów”;
- Misty Knigh to postać pojawiająca się w amerykańskich komiksach ze stajni Marvela. W uniwersum Misty Knigh występuje w roli byłej policjantki, która utraciła ramię wskutek ataku bombowego. Tony Stark podarował jej protezę amputowanej kończyny, a ona sama postanowiła otworzyć własną agencję śledczą i samodzielnie stawiać czoła przestępczości;
- „Kobiety mafii” to film wyreżyserowany przez Patryka Vegę. Premiera produkcji miała miejsce w 2018 roku i nie uzyskała zbyt pozytywnego zdania krytyków. Warto jednak zwrócić uwagę na tematykę, którą zdecydował się poruszyć Vega. Bela — główna bohaterka — jest byłą policjantką, która otrzymuje od ABW zadanie rozpracowania działalności grupy przestępczej trudniącej się handlem narkotykami.
Jak wynika z powyższego, temat pracy w policji wykonywanej przez kobiety wzbudza zainteresowanie na wielu frontach.
Czy kobiety mogą wykonywać „męskie zawody”?
Nie każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że służba w policji to męski zawód. Statystki pokazują jednak, że jest on w przeważającej części wykonywany właśnie przez mężczyzn. Czy zatem możemy stwierdzić, że kobieta nie powinna zostać policjantką, gdyż to męski zawód? Stwierdzenie to chyba najlepiej obala nowy serial dokumentalny emitowany przez Discovery Chanell: „Specjalistki”. Produkcja ta opowiada o kobietach, które podjęły się wykonywania „męskich zawodów”.
„Bohaterkami są Julka, Asia, Agnieszka, Ola, Aggie i Lena. Julia jest drwalką, Joanna od 14 lat prowadzi firmę przewożącą gigantyczne ładunki, Agnieszka zarządza gospodarstwem o powierzchni tysiąca hektarów, Ola zajmuje się precyzyjnym łączeniem metali techniką TIG. Agnieszka (Aggie) wykonuje zawód mechanika samochodowego, zaś Lena to truckerka.”
Innym "żywym przykładem", że kobiety potrafią równie dobrze jak mężczyźni sprostać wyzwaniom stawianym w pracy policjanta jest blogerka - policjantka publikująca regularnie wpisy oraz filmy, w których opowiada o swoich doświadczeniach związanych z pracą w policji: https://www.zpamietnikapolicjantki.pl.
Kanał na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=_N9_Zo2KmXg
Chcesz wystartować w rekrutacji do Policji?
Specjalnie dla osób chcących przygotować się do testów w trakcie rekrutacji do Policji przygotowaliśmy pakiet kursów. Ich przerobienie da Ci pogląd na to co czeka Cię w trakcie rekrutacji oraz zwiększy Twoje szanse na jej pomyślne przejście. Zapoznaj się z kursami przygotowującymi do rekrutacji do Policji.